"Baltais kauss" 4.posms - labs noslēgums labai sezonai

25. un 26. maijā U-10 vecuma grupā, kā arī 1. un 2. jūnijā U-11 vecuma grupā norisinājās 4.posma spēles “BALTAIS KAUSS” turnīra ietvaros. Spēles notika Elektrum Olimpiskajā centrā, O.Kalpaka RTDP, Rīdzenē, Juglā un Mārupē.

 

LJBL korespondents Roberts apmeklēja U11 grupas spēles Elektrum Olimpiskajā centrā:

“Skatoties uz pēdējo šīs sezonas  “BALTAIS KAUSS “ posmu un salīdzinot to ar pirmo, redzams, ka jaunie basketbolisti un basketbolistes nu jau ir gatavi pāriet uz nākamo līmeni, uz LJBL Latvijas Republikas čempionātu. Šeit viņi sevi jau ir parādījuši un pierādījuši, ka ir tam gatavi.

Tomēr basketbolā, kā arī visos sporta veidos ir kāds kuram veicas ļoti labi, bet otram ne tik labi. Šajā “BALTAISS KAUSS” turnīrā, U10 vecuma grupā,  bez zaudējumiem cīnījās ‘’3.BJSS’’ meiteņu un  “Juglas’’ puišu komandas. Turpretī U11 vecuma grupā bez zaudējumiem šo turnīru aizvadīja  ‘’Ķekava” puiši un “3.BJSS’’meitenes.

Kā vienmēr, neiztrūkstošs arī pēdējā ‘’BALTAIS KAUSS’’ sezonas posmā klāt bija arī turnīra talismans ‘’Proteīns’’, kurš uzraudzīja spēles, apbalvoja spēlētājus.

Šajā posmā arī parunājām ar komandu spēlētājiem, treneriem, spēļu tiesnešiem, kā arī ar bērnu vecākiem. No spēlētājiem noskaidrojām, ko katram nozīmē basketbols, kas ir primārais katra sportista komandas spēlē, kā arī bija interesanti uzzināt kā katrs izprot saukli “Basketbols iedvesmo”. Un, protams, arī to vai visiem garšo “BALTAIS” gardumi.

Juglas basketbolists Nikolass:

‘’ Basketbolā es īpašu saskatu spēles entuziasmu un prieku to spēlējot, basketbols ir superīgs sporta veids.  Ikdienā basketbols man palīdz atbrīvoties no visa smagā. Man basketbols dod prieku! Kad spēlēju basketbolu, man primārais ir iedot piespēli tā, lai tas palīdzētu komandai. Saukli ‘’Basketbols iedvesmo’’ es saprotu kā ģimenes tradīciju, jo manā ģimenē visi nodarbojas ar basketbolu, viņi visi mani iedvesmo, kā arī to dara daudzi citi basketbolisti. Es nevaru sagaidīt kad pēc turnīra dabūšu gardos ‘’BALTAIS’’ biezpiena sieriņus, es to ļoti gaidu.’’

Juglas basketbolists Marks:

‘’Manuprāt, galvenais basketbolā ir aizsardzība un pēc tam viss pārējais. Basketbolā mani aizrauj māņkustību daudzveidība.. Basketbols man palīdz nomierināties un man patīk komandas spēle, kur varam sadarboties. Forši ir arī tas, ka kādreiz sanāk pakavēt skolas stundas. Man primārais, spēlējot basketbolu  ir iedot piespēli. Saukli ‘’Basketbols iedvesmo’’ es saprotu kā paša gribu pēc basketbola, ne tāpēc, ka tev mamma liek to darīt, bet gan tāpēc, ka tas tev pašam patīk. Noteikti gribu pēc turnīra dabūt biezpiena sieriņus kā arī kausu un medaļas.’’

Jelgavas basketboliste Kate:

“Basketbols man ir īpašs ar visu komandas darbu, tas ir ļoti varens spēks. Ja man jāizvēlas starp mešanu grozā vai piespēli komandas biedrenei, tad es labprātāk izvēlētos mest pa grozu. Basketbols ir arī mainījis manu raksturu. Es dažreiz paceļu balsi uz citiem, jo kā komandas labākajai spēlētājai man ir grūti skatīties kā citi nevar iemest bumbu grozā vai tamlīdzīgi. Basketbolu es iedvesmojos spēlēt pateicoties manai māsai. Saukli ‘’Basketbols iedvesmo’’ es saprotu kā motivāciju būt atklātākai pret citiem un sāku saprast, kas ir komandas darbs.

3.BJSS basketboliste Kristija:

‘’Basketbols man palīdz trenēt atmiņu, piemēram, kad mācāmies jaunus vingrinājumus utt. Es cenšos pierādīt to cik stipra es esmu un arī to, ka es varu izdarīt vairāk. Basketbols man aizpilda  laiku, kad man nav ko darīt, tad es paņemu bumbu un eju ārā trenēties. Man vienmēr ir ļoti paticis basketbols un es to nekad nebeigšu spēlēt. Man vairāk patīk mest pa grozu nekā dot piespēli, bet spēlēs es skatos kāda ir situācija. Sauklis ‘’Basketbols iedvesmo’’ man nozīmē to, ka basketbolu es jebkurā brīdī varēšu spēlēt, tādā veidā varu parādīt cik esmu spēcīga un sakrāt jaunas medaļas un kausus.

 

Prieks, ka uzrunājot vecākus, arī viņi bija atvērti un bija gatavi atbildēt uz jautājumiem.  

Sarunās ar vecākiem uzzinājām kā basketbols padara bērnu labāku, vai kāds no mazā spēlētāja draugiem, vēlēdamies līdzināties viņam, arī ir iedvesmojies basketbolam, kā arī to, vai vecāki ir gatavi turpināt ziedot savu laiku, kas patērēts vadājot jaunos basketbolistus uz neskaitāmajiem treniņiem un spēlēm:

Rīdzenes basketbolistes tētis:

‘’Basketbols man ar meitu noteikti ļauj pavadīt vairāk laika, mums ir vairākas lietas par ko parunāt, mums ir lietas, kuras attīstīt, patiesībā basketbols mums ir kļuvis par ģimenes aizraušanos, kurā mūs ar sievu ir iesaistījušas abas meitas. Manuprāt, mana mazā basketboliste ir ieguvusi daudz jaunu draugu no komandas. Es esmu sajūsmā par to, ka man vēl ir iespēja izvadāt savas meitas pa basketbola treniņiem un spēlēm, jo ir brīdis, kad mazās basketbolistes izaugs un mana palīdzība vairs nebūs vajadzīga, bet pagaidām mēs kopā braukājam pa dažādiem basketbola turnīriem.’’

 

Ķekavas basketbolista mamma:

‘’Basketbols viennozīmīgi padarījis manu bērnu labāku, viņš ir kļuvis patstāvīgāks un  līdzsvarotāks. Par to vai kāds no viņa draugiem ir iedvesmojies no mana mazā basketbolista es diemžēl nezinu. Esmu pilnībā apmierināta ar to, ka man savs laiks ir jāziedo, lai aizvestu savu puiku uz treniņiem un spēlēm.”

 

Lai gan spēles notika viena aiz otras komandu treneriem arī bija brīdis,lai ar mani aprunātos.

No treneriem uzzinājām kā veicas komandai, vai kopumā ir apmierināti ar komandas veikumu un kādi ir nākotnes plāni.

Ķekavas puišu basketbola treneris Jānis:

‘’Mums veicas ļoti labi, esam iekļuvuši finālā. Kopumā noteikt esmu apmierināts ar komandas sniegumu, puiši cīnās kā lauvas visas sezonas garumā, kā arī mēs apmeklējam dažādus turnīrus, kuros mums arī labi veicās šosezon. Tāpēc man ir ļoti liels gandarījums par sevi, par puišiem un par padarīto. Mūsu nākotnes plāni ir ļoti skaidri, mēs turpināsim strādāt un trenēties, lai nebūtu tā, ka šī ir tikai vienas sezonas veiksme, bet gan kārtīgs komandas darbs.’’

 

Rīgas TTP meiteņu komandas trenere Eva:

‘’Mums šodien sokas lieliski, mēs gandrīz visās spēlēs uzvarējām, zaudējām tikai  vienai komandai. Esmu ļoti apmierināta ar savas komandas spēli, īpaši šodien. Mūsu turpmākie plāni ir turpināt gatavoties, trenēties vasarā, gatavosimies jaunajai sezonai, lai nākamajā sezonā atkal varam labi nostartēt.’’

 

Pēc spēlēm parunājām arī ar dažiem no spēļu tiesnešiem, kuri pat pēc grūtā darba bija gatavi sniegt interviju.

Jautājām vai fināla posma spēles ir grūtāk tiesāt, vai spēles uz priekšu rit bez aizķeršanās un ko gribētu ieteikt pašiem spēlētājiem, viņu vecākiem un jaunajiem tiesnešiem.

Tiesnesis Jānis:

‘’Šajā posmā bija sarežģītāk tiesāt spēles nekā citos posmos, jo bērni arī vēl nav pieraduši pie tik svarīgām spēlēm, kur tiek ievēroti stingrāki noteikumi nekā parasti, tāpēc ar viņiem bija vairāk jārunā un jāizskaidro spēles situācijas. Spēles samērā raiti gāja uz priekšu, protams, saistībā ar velomaratonu un satiksmi bija dažas aizkavēšanās, bet kopumā viss bija labi, treneri bija saprotoši un bērni bija gatavi spēlēt. Es varētu ieteikt vecākiem vairāk just līdzi saviem bērniem, tas arī ir svarīgākais, nevis censties atrast vainu tiesnesī vai pretiniekā. Jaunajiem tiesnešiem iesaku nebaidīties kļūdīties, jo kļūdāmies mēs visi, skatīties, ko dara pieredzējušie kolēģi un iet laukumā.’’

Tiesnesis Kristiāns (ieguvis balvu “LJBL 2018./2019. gada sezonas labākais tiesnesis”):

‘’Šajā posmā man nav sevišķi grūtāk tiesāt spēles nekā parasti, jo paši bērni vēl ir ļoti jauni, bet šādi turnīri ir ļoti noderīgi manai pieredzei kā tiesnesim. Vecākiem es noteikti ieteiktu mazāk komentēt situācijas, it īpaši ja paši nepārzina mazākās nianses, pēc kurām viss tiek vērtēts. Tomēr ja tribīnēs sēž kaut viens cilvēks, kurš nepārtraukti sūdzas, man tas nelien zem ādas, bet tas nav patīkami un es viņu palūdzu to pārtraukt. Pašiem basketbolistiem iesaku turpināt trenēties, strādāt un spēlēt, tad labas lietas nāks. Jaunajiem tiesnešiem pārāk neņemt pie sirds komandu treneru aizrādījumus. Tiesāšana ir nopietna lieta un liela atbildība. To, ka tikšu atzīts par vienu no gada labākajiem tiesnešiem gan nebiju gaidījis, bet esmu ļoti gandarīts un paldies par šo atzinību!’’

 

Šodien noslēdzās šīs sezonas ‘’BALTAIS KAUSS’’ turnīrs. Tas patiešām bija izdevies visa gada garumā! Bērni, kuri šogad piedalījās U11 grupā (2008.dz.g.), nākamajā sezonā jau spēlēs LJBL Latvijas Republikas Čempionātā, bet ‘’BALTAIS KAUSS’’ katru gadu no jauna turpinās sagatavot un norūdīt jaunos basketbolistus.

UZ TIKŠANOS NĀKAMAJĀ SEZONĀ!